Sundial Aeon – Analysis

 

 

Sundial Aeon Analysis

 

 

Tak jak w zeszłym roku tak i w tym znowu w lipcu możemy się cieszyć nowym dzieckiem Sundial Aeon. Kolejny raz mamy do czynienia z owocem pracy czterech artystów a konkretnie: z Polski – Dan, Raiden, Chaser oraz z Rosji – Scann-Tec. Trzeba powiedzieć, że panowie mają pomysł na ten projekt muzyczny i konsekwentnie realizują go już od kilku lat. Dzięki własnemu wydawnictwu – Impact Studio Records – mają pełną swobodę w tworzeniu, co wychodzi im zdecydowanie doskonale. Ale po kolei.

Zaczynając więc od początku, to po pierwsze mamy wrażenia wzrokowe – świetnie zaprojektowana, elegancka okładka i cała szata graficzna. Odświeżone logo zespołu oraz tytuł albumu Analysis na tym razem niebieskim tle w przeciwieństwie do ciemnozielonych barw poprzednich trzech płyt. Widać też konsekwencję w nazywaniu swoich dzieł. Nie będziemy się jednak gapić na opakowanie, tylko wrzucamy płytkę do odtwarzacza.

Sugerując się okładką motywy wodno-morsko-oceaniczne będą główną osią tego wydania. Stylistycznie jest podobnie jak w poprzednich dokonaniach. Spokojne intro w postaci utworu "Preface" płynnie przechodzi w nr 2 "Synchronicity" i świetnie go uzupełnia. Kolejne "Biotransmission" zwalnia i leniwo przemyka przez głośniki, jednak obdarza nas również mocnym uderzeniem. W następnym utworze "Artifact" wyczuwam szczególnie rękę Scann-Tec'a, utwór bowiem rozwija się w charakterystyczny dla tego artysty sposób oraz kończy się fragmentem, do którego nie sposób usiedzieć w miejscu i żal nam, gdy się kończy. Nadchodzi jednak godny następca "Crystal Genesis" który to, choć spokojniejszy, to równie dobry. Wzorem poprzednich albumów i na tym mamy remix od gościa specjalnego, tym razem jest to znany z Altar Records francuski producent Suduaya i jego progresywna wersja "Aerospace Labyrinth". Po tych żywych dźwiękach przychodzi uspokojenie i odprężenie w formie "Electric Blowing". Zbliżamy się niestety do końca bo mamy już nr 8 czyli "Drifting Radio Frequencies", czyli ciąg dalszy dobrego downtempo. "Underwater Railway Station" jest z kolei dla mnie utworem najbardziej stylowo podobnym do najwcześniejszych dokonań z czasów "Metabasis" i "Apotheosis". Bardzo spokojny, klimatyczny utwór z przenikającymi go wodnymi wstawkami. Dzieło wieńczy "Sleepy Tranquility" i jak na outro przystało uspokaja i relaksuje.

Podsumowując mamy znowu kolejny, solidny album od Sundial Aeon. Artyści zbytnio nie eksperymentują i mamy niewiele nowinek, ale dostarczają nam kolejną świetną porcję muzyki do jakiej nas przyzwyczaili. Przypuszczam, że mogą się pojawić głosy, że "znowu to samo", ale ja osobiście nie byłem znudzony i klimat płyty przypadł mi do gustu. Dla fanów downtempo jest to na pewno płyta z gatunku obowiązkowych i wielki (Polski!) wkład w szeroki świat ogólnie pojętego chillout'u. O utrzymanie tego wysokiego poziomu na przyszłość jestem spokojny i już teraz rozpoczynam wyczekiwanie na kolejne dzieło. Kupuję w ciemno! [amb]


Dokładnie po roku czasu, polska ekipa Sundial Aeon karmi nasze wygłodniałe muzyczne dusze nowym wydawnictwem. Nowy pełnowymiarowy album nazywa się Analysis i jest utrzymany w stylu do jakiego zdążyli już nas przyzwyczaić autorzy takich poprzednich albumów jak „Hypnosis” czy też „Wolfsberg”. Chłopaki są niebywale systematyczni, od 2011 roku wydają, rok w rok, nowe albumy i co najważniejsze, żaden z albumów nie obniżył lotów. W wypadku „Analysis” tradycja została podtrzymana, mamy tutaj pełne 80 minut chilloutowo – dowtempowych dźwięków w klimacie bliżej nieokreślonych kosmicznych i mistycznych przestrzeni. Czuć w większości numerów stosowną głębie i dozę tajemniczości, czym cechują się produkcję Sundial Aeon, a  co najważniejsze, klimat nie skacze tylko jest utrzymany od początku do końca jednostajnie, prowadząc słuchacza w długą i niezapomnianą podróż.

Na starcie albumu mamy bardzo melancholijny utwór, który za pomocą pianina odpowiednio wprowadza w tajemniczy nastrój wydawnictwa (Preface). Z utworu na utwór atmosfera się rozkręca wprowadzając słuchacza w bardziej klubowy aniżeli medytujący nastrój  (Artifact, Crystal Genesis). Kulminacją energii jest wspaniały gościnny remix Suduaya do utworu Aerospace Labyrinth – czyli jednej z najlepszych produkcji pochodzącej z wydanego rok wcześniej albumu „Hypnosis”. Po tej 9 minutowej dawce energii autorzy przygotowali materiał ponownie bardziej do kontemplacji i muzycznego odpływania (Electric Blowing, Drifting Radio Frequencies), po czym jeszcze raz pokazują ”lwi pazur” w utworze Underwater Railway Station, który łączy głęboki podmorski klimat z anielskim wokalem. Jest to dla mnie druga najlepsza pozycja na tej płycie, nie mogę się wręcz doczekać przetestowania tej pozycji w klubowych warunkach :) Zakończenie Analysis to piękna radosna symfonia, która w pozytywnym nastroju i znów przy użyciu pianina, kończy ten jakże dobry album.

Bardzo lubię słuchać takich płyt, w których wszystko jest na odpowiednim miejscu, gdzie opowiadana muzyczna historia ma gustowne rozpoczęcie, adekwatne rozwinięcie i dobre zakończenie, ten album to właśnie ma i liczę na to że kolejna produkcja Sundial Aeon (mam nadzieję że znów za rok!) będzie równie dobra  :) Naprawdę warto posłuchać i mieć w swoich zbiorach album „Analysis” – kawał dobrego polskiego chilloutowego grania. [primal]

Label: Impact Studio Records
Numer katalogowy: IMPACTCD04
Format: CD, wersje cyfrowe dostępne od 31.07
Data wydania: 06.07.2014
Gatunek: Downtempo

Tracklista:
1. Preface
2. Synchronicity
3. Biotransmission
4. Artifact
5. Crystal Genesis
6. Aerospace Labyrinth (Suduaya Remix)
7. Electric Blowing
8. Drifting Radio Frequencies
9. Underwater Railway Station
10. Sleepy Tranquility

Sample & Buy: Beatspace, Nobient

——————————

amb & primal

 

Skomentuj na forum

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress