Sasha – Airdrawndagger, czyli retrospekcja do złotej ery muzyki progressive house

Sasha Airdrawndagger

 

 

Alexander Paul Coe aka Sasha to niezaprzeczalnie jedna z legendarnych i najbardziej znanych postaci na progresywnej scenie. Zdecydowanie najbardziej ceniony jest za swoją karierę DJ-ską, czyli za miksy tworzone solo lub do spółki z Johnem Digweedem.
Wydany w 2002 r. drugi studyjny album muzyka znacznie odbiega znacznie od tworzonych przez niego progresywnych kompilacji, przybierając znacznie bardziej atmosferyczny i relaksacyjny ton.
Jak zdradził Sasha w wywiadzie z ubiegłego roku, głównymi syntezatorami użytymi w procesie komponowania albumu były Roland JD-800 i Waldorf WAVE.
Nazwa albumu pochodzi z szekspirowskiego dramatu Makbet. Termin "air-drawn dagger" został tam użyty celem określenia wybuchu emocjonalnego.
A teraz przejdźmy do zawartości. "Drempels " to krótkie, aczkolwiek treściwe i klimatyczne intro, które wprowadza nas w klimat albumu, kontynuowany w chilloutowym "Mr Tiddles" i wybuchający całościowo w "Magnetic North", notabene definitywnie jednym z najlepszych i niesamowitych numerów na albumie. Istna perełka, którą można słuchać na okrągło.
Po house'owym "Cloud Cuckoo" napotykamy break'ową trójcę: "Immortal", "Fundamental" i "Boileroom", aby zmierzyć się z kolejną perełką na wydawnictwie – "Bloodlock", wyprodukowany wraz z Junkie XL i Jamesem Holdenem. Aż się prosi, żeby zapuścić ten numer jadąc samochodem nocą w oświetlonych tunelach……
Ambientowe i przyjemne dla ucha "Requiem" to zaledwie wstęp do skocznego i roztańczonego, progresywnego numeru "Golden Arm". Album zamyka kolejny wyśmienity, przyjemny utwór – "Wavy Gravy".
Reasumując, raczej nie trzeba się spierać nad faktem, że Alex skomponował kawał świetnego i zapadającego w pamięć materiału. Rekomenduję więc jak najbardziej.

 

Label: Kinetic/BMG
Numer katalogowy: 74321 947862
Format: CD. Digital download
Data wydania: 2002
Gatunek: Progressive House, Ambient, Breaks

Lista utworów:
1. Drempels
2. Mr Tiddles
3. Magnetic North
4. Cloud Cuckoo
5. Immortal
6. Fundamental
7. Boileroom
8. Bloodlock
9. Requiem
10. Golden Arm
11. Wavy Gravy

———–

Sunset

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress