Psysutra – Gamma Phoenicis

sutra gamma

 

Ekstremalnie rzadko zostaje wydany album polskiego artysty na scenie psytrance, na dokładkę z materiałem ściśle związanym z goa trance. Tutaj nie dość że muzyka wydana jest na cd w niezłym labelu Cronomi Records (w którym parę lat wcześniej wydał swój album inny Polak – Artha) to na dodatek jest to naprawdę kawał dobrej muzyki, która nie trzyma się żadnych schematów, a jedynym ograniczeniem była wyobraźnia autora. Przy okazji warto nadmienić że projekt Psysutra (za którym stoi niejaki Wu, Łukasz Wu) niejednokrotnie już współpracował przy okazji wspólnych projektów imprez muzycznych (np. występ na organizowanej przez Deepersense imprezie Dark Heavy Beats).

Ale od początku, zacznijmy od szaty graficznej albumu, bo warto na to zwrócić uwagę, została ona wykonana przez djane Psara (która to z lubością grywa na imprezach sety w klimacie goa), całość jest utrzymana w kwaśno – organicznej stylistyce z wykorzystaniem całej gammy kolorystycznej, z pewnością przypominać ma to złożoność i wielobarwność muzyki goa trance i trzeba przyznać że efekt wyszedł w 100% udany :)

Wracając do muzyki i braku ograniczeń autora, widać to już przy przestudiowaniu długości utworów znajdujących się na płycie, raptem tylko 3 produkcje mają czas krótszy od 10 minut – zaskakujące jak na obecne standardy ? Prędkości utworów już są bardziej znormalizowane – wszystkie prują z zawrotną szybkością od 145 do 150 BPM, co jest dość powszechne jak na muzykę goa trance, natomiast podczas odsłuchów nie ma się odczucia że jest to zdecydowanie za szybko :) A jaki jest klimat produkcji? Ano nie brakuje tu acidowego pazura, oldschoolowych elementów i odpowiedniej dozy psychodeliki, ale jest też miejsce na bardziej słoneczne melodie, które odpowiednio wyważają klimat płyty.

Każda z pozycji na albumie ma swój unikalny charakter i nie jest kalką poprzedniego numeru, każdy utwór ma swoja historie, dlatego przy odsłuchu należy się ciut bardziej skupić żeby wychwycić wszystkie ”smaczki”, nie jest to materiał prosty w odbiorze i być może na parkietach klubów nie zrobi takiego szału jak sztampowe produkcje fullonowe czy nawet neo goańskie, natomiast z pewnością warto dać szanse takiej muzyce i posłuchać jak brzmią produkcje które nie patrzą na to co aktualnie jest ”trendi” i nie trzymają się utartych schematów. Jedynym pewnikiem jest to że album czerpie pełnymi garściami z produkcji old schoolowych w których lubuje się Psysutra, jak ktoś lubi od razu się przekona, jak ktoś mało kojarzy stare dzieje w muzyce elektronicznej, ma okazję do nadrobienia zaległości :) Jedno jest pewne, mamy tutaj materiał który w 100% prezentuje styl Psysutry, każdy kto uczestniczył choćby w 1 występie na żywo autora, rozpozna muzykę z tej płyty.

Moim osobistym faworytem płyty została pozycja nr 4 „United States of Minds”, łącząca mocne, agresywne acidowowo – ciężkie granie, z fajnie świdrującą i noszącą główną melodią, numer brzmi jak nie jeden klasyk prosto z płyt oznaczonych jako ”RAVE” z lat 90 :) a przy tym jest niezmiernie intensywny i treściwy (jest to też zarazem najkrótsza ścieżka na albumie mająca jedynie 7 min i 29 sekund). Warto też wyróżnić ostatnią pozycję na albumie „Postcard from Goa”, która dzięki wstawkom kilku naturalnych instrumentów typu flet czy bongos a także ciekawe skonstruowanej i złożonej spokojnej melodii przewodniej, w bardzo pozytywnym nastroju kończy tego longplay’a.

Podsumowując, jest to inteligentne wydawnictwo mające do przekazania coś więcej aniżeli tylko odpowiednią dawkę energii na parkiecie, warto słuchać i szukać takich pozycji, warto taką muzykę polecać, co też właśnie czynie :) Dobre i polskie, a to mało kiedy się zdarza, dlatego tym bardziej warto spróbować i zagłębić się w goańskich dźwiękach albumu Gamma Phoenicis.

Label: Impact Cronomi Records
Numer katalogowy: CRONOMICD007
Format: CD, mp3
Data wydania: 15.06.2014
Gatunek: Goa Trance

Tracklista:

1. Planet Of Illusions
2. Acid Rush
3. Air Trance Corporation
4. United States Of Mind
5. Lost Universe
6. Jetman – Female Animals (Psysutra rmx)
7. Postcard From Goa

Sample & Buy: Bandcamp, Nobient

——————————

primal

 

Skomentuj na forum

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress