John Foxx – Cathedral Oceans III

john foxx

 

Projekt "Cathedral Oceans" niegdysiejszego wokalisty legendarnego zespołu Ultravox, John'a Foxx'a jest niewątpliwie jedną z ciekawszych pozycji w środowisku muzyki ambient.
Żeby poznać jego genezę, należy cofnąć się do czasów dzieciństwa artysty, kiedy śpiewał on w chórze kościelnym. "„Kiedy byłem mały, śpiewałem w chórze kościelnym i zawsze intrygowało mnie, jak w różnych wnętrzach kościelnych zmieniają się nasze występy. Całe dalsze życie upłynęło mi na odtworzeniu tego, co wtedy słyszałem – tych pogłosów, rewerberacji, architektonicznych przestrzeni i ludzkich głosów – poprzez elektroniczną symulację i manipulację. Odkryłem, że dysponując współczesnymi technologiami ma się jakby katedrę w walizce”.
Pierwsze utwory na projekt zaczęły powstawać już w 1983 r, jednakże brak zainteresowania ze strony ówczesnej wytwórni muzyka znacząco wpłynął na realizację materiału.
W 1997 r. ukazała się finalnie I część "Katedralnych Oceanów", w 2003 część II, a 3 lata później część III, która będzie przedmiotem mojej recenzji.
Na materiał składa się miks ambientowych pejzaży ze specjalnie zreverbowanym wokalem John'a, co ma wywoływać wrażenie chóru kościelnego.
"Oceanic" otwiera album i już od pierwszych dźwięków przenosi nas w wręcz rajski świat, nasycając odpowiednio nasze uszy błogimi melodiami. "Eternity Sunrise" przynosi wręcz doznania porannych promieni słonecznych, a "City of Endless Stairways" swoim klimatem dosłownie miażdży resztę utworów. Dosłownie!
Podsumowując: wspomniany wyżej miks syntezatorów oraz efektownie przerobionego wokalu Foxxa jest w moim odczuciu jak najbardziej oryginalny, ale i fascynujący, może i nawet niepowtarzalny. Chociażby z tego względu warto sięgnąć po tą, jak i poprzednie części "Cathedral Oceans". Warto również zaczerpnąć trochę relaksu przy takiej muzyce, doznania bowiem na pewno będą pozytywne.

http://www.youtube.com/watch?v=nfsdPVjQbsk

 

Label: Metamatic
Numer katalogowy: META7CD
Format: CD, MP3
Data wydania: 1.08.2005
Gatunek: Ambient

Sample: http://www.allmusic.com/album/cathedral … 0000726214

Lista utworów:
1. Oceanic
2. Through Gardens Overgrown
3. Spiral Overture
4. The Shadow of a Woman's Hand
5. Radial Harmonics
6. Serene Velocity
7. Fog Structures
8. Eternity Sunrise
9. Harmonia Mundi
10. City of Endless Stairways
11. In Rising Light
12. Metanym

—————

deceptive_injection

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress