Ishq – Orchid

 

 

Ishq Orchid

 

 

Ishq to projekt Brytyjczyka Matta Hilliera wespół z Jacqueline Kersley, odpowiedzialną za część wokalną.Rozszyfrowując znaczenie słowa  „ishq” – w języku hindi i perskim oznacza miłość. Matt Hillier bez wątpienia może być uważany za muzycznego kontynuatora dorobku artystycznego grupy The Future Sound Of Londyn z okresu jej świetności (czyt. Lifeforms) choćby ze względu na samą kreację brzmień.
Wydawnictwo ujrzało światło dzienne w Interchill Records oraz na rynku azjatyckim, za sprawą Dakini Records, gdzie LP został wzbogacony o CD2.

Album poraża emanującym zeń mistycznym, hipnotycznym klimatem, głębią brzmień, jakością organicznych dodatków, urokliwą kombinacją mroku i błogostanu. Idealnie sprawdza się w domowych warunkach.

Na pierwszym krążku znalazło się siedem nagrań, z których dwa pierwsze tworzą swego rodzaju preludium i przedsmak czekających na wrażeń.
Trzecia kompozycja – „Opal” i zaczyna się fascynująca podróż w nieznane. Świat podwodnych brzmień w krystalicznie czystej toni. Odgłosy natury – śpiewy ptaków sygnalizują nadejście brzasku. I oto nadchodzi „Daisy”, które przynosi dalekowschodni klimat budzącego się do życia świata. Mrok ustępuje miejsca porannej melancholii.
„Cyandragonfly” zaserwowany klimat zbliżony do „Opal”, rozmach osiągniętych efektów budzi szacunek. Najdłuższa kompozycja na CD1. Ów mrok nieco się rozrzedza w drugiej części nagrania, gdzie kosmiczna energia w akompaniamencie odgłosów ptaków odrywa słuchacza od ziemi.
„Bhakti” w nieco odmiennej, bardziej syntetycznej stylistyce. Zarysowana sekcja rytmiczna, ciekawa aranżacja wokalna, etniczne dodatki.
Zwieńczenie pierwszego krążka stanowi „Arc” – poezja dla ciała i duszy by nie wdawać się w szczegóły.

Hillier zastosował ciekawy zabieg – nasilające się odgłosy natury, a w szczególności śpiewy ptaków, sygnalizujące, że nadciąga kolejna kompozycja.

To jednak nie koniec muzycznych wrażeń. Nie pozwoli na to CD2.

"Fluid Earth" – przeszło 20 minut ambientu na najwyższym poziomie, podwodna otoczka, mistyczna w formie i przekazie.
"Blue Haze" – stosunkowo krótka jak na ten gatunek produkcja, utrzymana w oldschoolowym klimacie rodem z Kuhlmannowskiego Fax +49-69/450464
"Opal" (Original Mix) – mniej mroczna ale nadal pociągająca interpretacja utworu nr 3 z pierwszego krążka, wprawdzie nie dorównuje Opaque Mix ale nadal produkcja wysokich lotów
"Essene" – stanowi klamrę zwieńczającą wędrówkę poprzez łąkę pełną orchidei.

Pozycja absolutnie z górnej półki, a Matt Hillier udowodnił, że więcej ma w sobie pierwiastka artystycznego niż większość producentów sceny ambient.

 

Ishq – Orchid

Label: Dakini Records / Interchill Records
Numer katalogowy: DAK2109 / ICHILL CD 013
Format: 2 x CD / CD
Data wydania: 2001 / 2002
Kraj: Japonia, Kanada
Gatunek: Ambient
Źródło: http://www.myspace.com/qhsi, http://www.dakinirecords.com

Sample: link

Tracklista:

CD 1

1. Skyblue
2. Vu
3. Opal (Opaque Mix)
4. Daisy
5. Cyandragonfly
6. Bhakti
7. Arc

CD 2

1. Fluid Earth
2. Blue Haze
3. Opal (Original Mix)
4. Essene

 

—————-

Abyss

 

Skomentuj na forum

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress