Human Blue ‎– misStArRyAs Xperience

Obrazek

W mojej skromnej opinii jedna z najlepszych rzeczy jakie wyszły spod dłuta szwedzkiego twórcy muzyki progressive psytrance i nie tylko, ukrywającego się pod pseudonimem Human Blue. Dag Wallin debiutował znacznie wcześniej bo w 1997 r. nakładem słynnej wytwórni Spiral Trax. Dwa lata później w tym samym labelu światło dzienne ujrzał pierwszy longplay artysty „Ice”, który jakiś czas temu na łamach forum polecał TLG.

Nie bez kozery wspominam o pierwszych wydawnictwach Human Blue. Styl muzyczny, który prezentuje z jednej strony jest bardzo charakterystyczny i niepowtarzalny. Z drugiej wypracowane brzmienie jest efektem łączenia różnych segmentów muzyki psychodelicznej takiej jak choćby goa, psytrance, progressive psytrance. Kładzie przy tym duży nacisk na melodyczność, czytelny przekaz. Słuchacze, które mają niewielką styczność z szeroko pojętą sceną progressive psytrance (Iboga Records, Transient Records, Spiral Trax, Tribal Vision etc) zaskoczone mogą być tempem w jakim nagrany został album. BPM oscyluje bowiem w granicach 140 i tylko nieliczne produkcje takie jak choćby: „Das Fingerwaltz” czy „Weightless Waitress” są nieco, podkreślam nieco wolniejsze. Albumowi nie można zatem odmówić motoryki, kosmicznych motywów, głębi przekazu ale też dużej melodyczności. Równy wysoki poziom a zarazem duże zróżnicowanie poszczególnych numerów nie pozwala na nudę. Wiele przesłuchanych przeze mnie albumów, choć często prezentują wysoki poziom stworzone są na jedną modłę, co skutecznie zniechęca do podejmowania kolejnych odsłuchów. Tutaj jest zupełnie inaczej.

Do moich faworytów należą wspomniane wcześniej „Das Fingerwaltz” wprowadzające w stan transu, tunelowe „Weightless Waitress” choć numerem jeden pozostaje mimo wszystko „Zero_tonic Passion” Breakdown jak i to co następuje bezpośrednio po nim nie wymaga komentarza. Trzeba posłuchać.

Świetne jest również intro w postaci „Womb”. Pod gołym niebem na transowych imprezach zapewne znakomicie sprawdza się „Therpsichore” a „Galactic Fire” przywołuje złote lata muzyki trance. Album wielokrotnie testowany, również w drodze z Krakowa na Goa Dupa Open Air 2012 w pamiętny deszczowy, mglisty piątkowy wieczór.

Wytwórnia: Transient Records
Styl: Trance, Progressive Trance, Psytrance
Rok: 2006
Nr Katalogowy:TRANCD102
Format: CD

Tracklist:

1 Womb
2 Black_valley.org
3 Therpsichore
4 Zero_tonic Passion
5 Disco Code
6 Das Fingerwaltz
7 Galactic Fire
8 Weightless Waitress

Odsłuch: Beatport 
Skomentuj na forum: Human Blue ‎– misStArRyAs Xperience

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress