Entheogenic – Dreamtime Physics

 

 

Na każdy nowy album od francuskiego projektu Entheogenic czekam z niecierpliwością. Ich twórczość śledzę już od wielu lat odkąd natrafiłem na rekomendację ich debiutanckiego albumu z 2002 r. zatytułowanego "Entheogenic" a wydanego w 3D Vision Relax. Rok później było "Spontaneous Illumination" i obie te pozycje na stałe zagościły w mojej downtempowej playliście. Oba pochłaniają słuchacza. Trudno się od nich oderwać, głęboki, spójny, wciągający klimat. Po prostu klasyka gatunku. Kilka lat później wyszło "Dialogue Of The Speakers" ze znakomitymi remiksami takich tuzów jak Ott, Vibrasphere, Shulman czy Abakus. W ciągu następnych lat pojawiały się nowe albumy a na dłużej zatrzymałem się na wydanym w 2011 r. "Gaia Sophia". Zresztą Panowie Helmut Glavar & Piers Oak-Rhind nie spoczywają na laurach i średnio co dwa lata, a czasem nawet i częściej możemy podziwiać efekty ich pracy w studio.
Tym sposobem doczekaliśmy się "Dreamtime Physics", który ukazał się przed paroma dniami nakładem wytwórni Universal Symbiosis Records, czyli tam gdzie wszystkie albumy duetu po 2008 r.
Niespełna 80-minutowa porcja muzyki psychill, która podobnie jak choćby na "Gaia Sophia" ma jednak bardziej dynamiczne momenty. Gdyż już wydaje nam się, że odpłyniemy przy odprężających dźwiękach nagle album zaczyna tętnić życiem. Potem znowu powrót do wcześniejszej konwencji, gitara akustyczna, która przywołuje choćby Celtic Cross – Hicksville plus eteryczny wokal i znowu popadamy w stan błogiego uśpienia. Z jednej strony album nie wnosi nic nowego dla sceny z drugiej jednak trzyma wysoki poziom muzyczny, spójny klimat i po prostu dobrze się go słucha. Entheogenic udowadnia, że wciąż może stanowić punkt odniesienia dla innych artystów.

 

Tracklista:

1. Anima Mundi
2. Bioluminesence
3. Selkie
4. Manannan
5. Algonquin (Celtic Mix)
6. Sapiential
7. Dreamtime Physics
8. Mystery of the White Lions
9. A Language Older than Words

Links:

https://entheogenic-usr.bandcamp.com/...
https://www.facebook.com/entheogenicUSR
http://www.entheogenic.net

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress