Chicane – Far From The Maddening Crowds

Chicane-FarFromTheMaddeningCrowds

 

Brytyjczyka Nick'a Bracegirdle'a, znanego bardziej jako Chicane, fanom muzyki trance raczej przedstawiać nie muszę, bowiem zapewne każdy z nich słyszał choć raz takie kultowe hity jak chociażby "Saltwater" czy "Offshore", które trwale ugruntowały pozycję producenta.
Będąc jeszcze dzieckiem, Bracegirdle spędzał wakacje na Ibizie i to właśnie klimat i atmosfera panujące na tej wyspie, jak twierdzi sam muzyk, miały duży wpływ na produkowany przez niego materiał.
Nie da się zaprzeczyć, że takowy został zawarty chociażby na debiucie muzyka – "Far From The Maddening Crowds", wydanego w 1997 roku – "soundtracka dla zwykłego dnia".
Ale zacznijmy może od początku. Już tracklista sugeruje nam poniekąd pewien koncept, w dodatku całkowicie zgodny z tytułem albumu – wyjazdem, przynajmniej w moim odczuciu, w miejsce oddalone "z dala od zgiełku".
Naszą przygodę z krążkiem zaczynamy od łagodnego, ambientowego intra – "Early", swoim tytułem zapewne nawiązującym do rozpoczęcia kolejnego, nowego dnia.
"Already There" swoim tytułem podpowiada nam, że o to właśnie dotarliśmy na nasze wymarzone miejsce wypoczynku i możemy zacząć się powoli wyciszać i relaksować.
"Offshore" to z kolei niewątpliwie jeden z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji artysty. Delikatna, chilloutowo – breakbeatowa perkusja w połączeniu z warstwą syntezatorową w perfekcyjny wręcz sposób nawiązuje to klimatu Ibizy. Zresztą, co tu więcej pisać o utworze, który znalazł się do tej pory na ponad 130 składankach muzycznych?
Trance do spółki z breakbeatem wkraczają natomiast do akcji w kolejnym numerze, czyli w " Lost You Somewhere", tworząc energetyczny i zarazem atmosferyczny numer. Warto tu również wspomnieć o gościnnym udziale brytyjskiej wokalistki i wiolonczelistki, Carolinne Lavelle, której wokal, wtopiony w tło kompozycji, niewątpliwie podkręca w jakiś sposób jej klimat.
Początek "From Blue to Green" odznacza się w zasadzie już kolejnym, emanującym słońcem i plażą, klimatem, aby ok. 2:51 dopuścić do głosu zdecydowanie moją ulubioną, wypełnioną charakterystycznymi klawiszami część utworu, w której osobiście mógłbym się zasłuchiwać bez końca i aby ok. 4:08 powrócić i w takim też stylu zakończyć kompozycję.
Każdy obeznany w temacie wie, że Nick nie tworzył tylko pod jednym pseudonimem. Kolejny utwór na krążku to właśnie remiks utworu "Sunstroke" dokonany przez muzyka pod aliasem Disco Citizens. Jest to również bardziej energetyczna wersja oryginału, o którym napiszę później.
"Leaving Town" to natomiast kolaboracja z twórcami "Euginy", czyli brytyjskim duetem Salt Tank. Ponownie mamy tu do czynienia z chillowo-breakową perkusją i syntezatorami przewodzącymi an myśl spacer na słonecznej plaży.
Pora teraz przejść to utworu kulminacyjnego krążka, czyli "Red Skies". Numer moim jakże skromnym, zdaniem idealnie odwzorowuje nasze uczucia podczas patrzenia się na zachodzące na horyzoncie słońce. i to jeszcze w otoczeniu cicho szumiącego morza.
Ostatnimi utworami umieszczonymi na krążku, które widzimy na horyzoncie to: oryginał "Sunstroke" z wstawkami wokalnymi Luce Drayton, "Offshore '97" będące mashupem zrytmizowanego "Offshore" oraz (w moim odczuciu raczej zbędnego) wokalu pochadzącego z utworu Power Circle oraz zamykające płytę "The Drive Home" – czyli w wielkim skrócie – powrót do domu.
Podsumowując mój niesamowicie długi wywód: jeżeli ktokolwiek pragnie udekorować piękny, ciepły, słoneczny dzień muzyką niczym z Ibizy, to jego wybór powinien paść jak najbardziej na "Far From The Maddening Crowds". Tak przy okazji, to patrząc przez pryzmat tego krążka, to aż szkoda komentować obecnej twórczości muzyka, która niewątpliwie odeszła już zbyt, oj zbyt daleko od bardzo wyskiego poziomu narzuconego przez ten i kolejny album muzyka, "Behind the Sun". Niemniej jednak retrospekcje są zawsze mile widziane, nieprawdaż?

 

Label: Xtravaganza Recordings
Numer katalogowy: 0091372EXT
Format: CD, Digital download
Data wydania: 1997
Gatunek: Trance, Downtempo, Ambient

Sample: http://www.allmusic.com/album/far-from- … 0000240858

Lista utworów:


1. Early
2. Already There
3. Offshore (Original)
4. Lost You Somewhere
5. From Blue To Green
6. Sunstroke (Disco Citizens Remix)
7. Leaving Town
8. Red Skies
9. Sunstroke (Original)
10. Offshore '97
11. The Drive Home

———————

Sunset

 

Skomentuj na forum

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress