Autechre – Incunabula

autechre

 

Lata 90. XX wieku to bez wątpienia czas przemian i rewolucji w muzyce elektronicznej. Pałeczkę w kwestii innowacyjności i nowoczesności przejęło wówczas nowe pokolenie muzyków, szczególnie tych skupionych wokół brytyjskiej wytwórni Warp Records, a wiele wydanych w tym czasie przez nich wydawnictw można już spokojnie zaliczyć do kanonu klasyki muzyki elektronicznej. Wśród nich możemy odnaleźć także wydany w listopadzie 1993 roku nakładem – a jakże – Warp Records album pt. "Incunabula" – debiut dwóch producentów pochodzących z Wysp Brytyjskich – Autechre.
Sama nazwa albumu pochodzi z łaciny i ma oznaczać inkunabuły, czyli oznaczenia ksiąg drukowanych od 1501 roku tudzież bardziej ogólnie coś w pierwszych fazach rozwoju.
Teraz zobaczmy, co takiego kryje w sobie to wydawnictwo. Na początku wita nas utwór "Kalpol Introl" – krótki, bo zaledwie 3 minutowy, pełniący niejako funkcje intra w albumie. Kwaśne dźwięki ,ciepłe, atmosferyczne pady oraz delikatna perkusja mają za zadanie wprowadzić nas powoli w klimat albumu.
Następnie do naszych uszu dostają się dźwięki "Bike" – utworu, który niemal natychmiast zdobył moje serce i do dziś jest najchętniej słuchanym przez mnie utworem duetu. Scieżkę perkusyjną tworzy tutaj Roland TR-606, uważany poniekąd przez duet za jeden ze swoich najcenniejszych sprzętów. Dorzućmy doi tego jeszcze świetną warstwę syntezatorową i mamy wręcz wymarzony track.
Kolejno mamy wypełnione ambientowymi padami, charakterystycznymi klawiszami i na samym początku także ludzkimi glosami "Autriche" oraz wypełnione bo same brzegi ciężkimi i mrocznymi dźwiękami "Bronchus 2".
"Basscadet" to z kolei dynamiczna i żywiołowa produkcja, która w pełni odzwierciedla inspiracje grupy chociażby muzyką electro itechno, a rytmiczne sekcje natychmiast wpadają w uchu.
Na horyzoncie pojawia nam się "Eggshell", czyli kolejna interesująca i bardzo przyjemna w odsłuchu w produkcja, a zarazem przeróbka ich wcześniejszego utworu duetu, tj. "The Egg", która pojawiła się na kompilacji "Artficial Intelligence" w 1992 roku.
Kompozycją również przykuwającą uwagę jest przedostatnie na krążku "Lowride". Utwór w sekcji perkusyjnej ukazuje zainteresowania producentów muzyką……hip-hopową, co w połączeniu z ciepłymi, relaksującymi padami i klawiszami daje naprawdę ciekawy efekt.
Na sam koniec warto dodać, że jest to pozycja jak najbardziej warta odsłuchania przez każdego, kto słucha i interesuje się muzyką elektroniczną. Niejeden też na pewno do niej nieraz powróci.

 

Obrazek

 

Label: Warp Records
Numer katalogowy: WARP.CD17
Format: CD, Digital download
Data wydania: 29.11.1993
Gatunek: Ambient Techno, IDM

Sample: http://www.amazon.com/Incunabula-Autech … ng_title_0

Lista utworów:

1. Kalpol Introl
2. Bike
3. Autriche
4. Bronchus 2
5. Basscadet
6. Eggshell
7. Doctrine
8. Maetl
9. Windwind
10. Lowride
11. 444

 

————————————-

Sunset

 

Skomentuj na forum

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress