Alio Die & Mathias Grassow ‎– Expanding Horizon

expanding_horizon

 

Kolejny niesamowity album do powstania którego przyczynił się nie kto inny jak guru muzyki ambient, czyli Włoch Stefano Musso ukrywający się pod aliasem Alio Die. Kto czasem śledzi moje posty w Chillroomie zapewne już zauważył moją nieukrywaną fascynację muzyką tworzoną przez właściciela Hic Sunt Leones. Możecie mi wierzyć na słowo, lub nie, ale są ku temu powody.

Album powstał w latach 1999-2001 w kolaboracji z Matiasem Grassowem i był to pierwszy z dotychczas dwóch stworzonych wespół długograjów. Drugiego, przyznaję – nie słuchałem. O ile ten późniejszy wydany w 2010 r. ukazał się w Hic Sunt Leones to „Expanding Horizon” debiutował w 2002 r. we włoskiej wytwórni Weird Amplexus w formie podwójnego winyla, by rok później już w formie cyfrowej ujrzeć światło dzienne w amerykańskim Release Entertainment, gdzie wydawało wielu liczących się na świecie i rozpoznawalnych twórców ambient. Ale dość już suchy i dla niektórych nudnych faktów.
Obydwie wersje nieco się różnią. Na pierwszy rzut oka na pierwotnej winylowej wersji brakuje nazw poszczególnych utworów. „Expansion-Mood #1-12” i w zasadzie tyle. Na dwóch krążkach CD znalazło się łącznie 13 już zatytułowanych utworów, czyli o jeden więcej niż na wersji analogowej. Żeby nie rozkładać album na czynniki pierwsze napiszę tylko, że mamy tutaj do czynienia z jednym z najlepszych albumów od Alio Die, które dane było mi słyszeć.
„Expansion Mood 4” czy jak kto woli „Amithaba” to piękna kilkunastominutowa, pełna refleksji ale i ujmującego piękna podróż. Przepełniona harmonią, z jakimś delikatnym ulotnym, drugoplanowym wokalem, grą świerszczy, klimatem ciepłej letniej nocy i tym charakterystycznym „buczeniem”. Nie mogę oderwać się od tego nagrania, nie mogę wyjść z podziwu. „The First Bright Light” czyli „Expansion Mood 2” to kolejna ujmująca kompozycja. Znajdziecie tutaj więcej takich rarytasów. Zarówno dłuższych nagrań, jak również kilkuminutowych przerywników.
Od siebie napiszę jeszcze tylko tyle, że dane mi było usłyszeć wyłącznie wersję wydaną na podwójnym winylu i z niecierpliwością czekam aż w pewien długi jesienny wieczór w moich słuchawkach przy gorącej herbacie zagości również i ta druga wersja, ze zwiększoną dawką ciepłych ambientowych brzmień.

 

Label: Weird Amplexus
Numer katalogowy: WAX00V
Format: 2 x Vinyl, LP
Data wydania: 2002
Kraj: Włochy
Gatunek: Ambient

 

Skomentuj na forum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress